Namangan viloyatida turizm sohasini rivojlantirish, xalqaro hamkorlikni kengaytirish va hududning turistik salohiyatini dunyo miqyosida keng targʻib qilishga qaratilgan nufuzli xalqaro tadbir — 65-xalqaro “Gullar festivali” doirasida tashkil etilgan MICE turizm forumi, ichki turizm yarmarkasi hamda B2B uchrashuvlari boʻlib oʻtdi. Forumda 10 ga yaqin mamlakatdan tashrif buyurgan 30 dan ortiq turizm sohasi vakillari, xorijiy hamkorlar, investorlar, turoperatorlar hamda mahalliy tadbirkorlar ishtirok etdi.
Tadbirda soʻzga chiqqanlar, bugungi kunda Namangan viloyati ziyorat, gastronomik, tibbiy, ekologik, togʻ va shopping turizmi kabi yoʻnalishlarda jadal rivojlanayotganini taʼkidladilar.
Shuningdek, anʼanaviy tarzda oʻtkazib kelinayotgan “Gullar festivali”, viloyatning boy madaniy merosi, qulay geografik joylashuvi va mehmondoʻstlik anʼanalari xalqaro forumlar, koʻrgazmalar oʻtkazish uchun keng imkoniyat yaratayotganini qayd etildi.
Forum doirasida boʻlib oʻtgan biznes muzokaralari va B2B uchrashuvlari natijasida mahalliy va xorijiy kompaniyalar oʻrtasida 150 dan ortiq shartnoma va oʻzaro hamkorlik kelishuvlari imzolandi. Bu esa Namangan viloyatining turizm sohasida xalqaro hamkorlik maydoni sifatidagi nufuzi tobora oshib borayotganini koʻrsatdi.

В Намангане состоялся MICE-форум по туризму
В рамках престижного международного мероприятия, направленного на развитие туристической отрасли Наманганской области, расширение международного сотрудничества и широкое продвижение туристического потенциала региона на мировом уровне, состоялись MICE-форум по туризму, ярмарка внутреннего туризма и B2B-встречи, организованные в рамках 65-го Международного фестиваля цветов.
В форуме приняли участие более 30 представителей туристической отрасли из около 10 стран мира, включая зарубежных партнёров, инвесторов, туроператоров и местных предпринимателей.
Выступавшие на мероприятии отметили, что сегодня в Наманганской области активно развиваются такие направления, как паломнический, гастрономический, медицинский, экологический, горный и шопинг-туризм.
Также было подчеркнуто, что традиционно проводимый Международный фестиваль цветов, богатое культурное наследие области, её выгодное географическое расположение и традиции гостеприимства создают широкие возможности для проведения международных форумов, выставок и других крупных мероприятий.
По итогам деловых переговоров и B2B-встреч, прошедших в рамках форума, между местными и зарубежными компаниями было подписано более 150 контрактов и соглашений о сотрудничестве. Это свидетельствует о том, что авторитет Наманганской области как международной площадки для развития туристического сотрудничества продолжает неуклонно расти.
13.07.2026
08.06.2026
В связи с 65-м Международным фестивалем цветов разрабатываются однодневные туристические пакеты по Намангану